Ovaj oglas je prodan.

Pronjuškaj slične oglase.

MANAKI I BITOLA Dimitar Dimitrovski - takec

Cijena
33,18 €

Kupuj uz PayProtect od provjerenih prodavača uz garanciju povrata novca i sigurnu dostavu. Saznaj više

Šifra oglasa: 6719987

Osnovne informacije

Lokacija
Sisačko-moslavačka
Stanje
rabljeno

Opis oglasa

•IZDANJE Rabotničkiot univerzitet "Krste P. Misirkov" Bitola 1975
•MAKEDONSKI JEZIK
•UVEZ Tvrdi
•OČUVANOST dobra

Bogato ilustrirana monografija.

Braća Janaki ( Avdela 1878. - Solun 1954.) i Milton (Avdela 1882. - Bitolj 1964.) Manaki su poznati kao pioniri filma i fotografije u turskom delu Balkana.

Rođeni su u vlaškoj porodici u grevenskom selu Avdela, u današnoj Grčkoj. Porodica je bila ekonomsko jaka, što je razlog u velikoj količini stoke, koju je porodica Manaki posedovala (ovce). Sa vremenom počeli su se baviti i sa finansijskim poslovima - davanjem kredita, uz dobre kamate. To je Manakijima donelo još veće blagostanje.
Prvi atelje braća Manaki imali su u grčkom gradu Janjini (Ioannina) od 1884. do 1904., te iste godinu su posetili Bitolj, gde su na Širok sokaku kupili neki dućan, koji su adaptirali u fotografski atelje. 1905. sele se u Bitolj gde su otvorili svoj atelje pod nazivom Atelje za umetničku fotografiju. Te godine u Londonu Milton je nabavio kameru tipa Bioscope. Milton je slikao dosta poznatih ljudi (Sultana, srpskog kralja) prilikom njihove posete Bitolju. Braća Manaki bili su zvanični fotografi srpskog, rumunskog i turskog dvora.

Prvi bioskop braća Manaki su otvorili u Bitolju 1921., sa prvim prikiazanim filmom 26. avgusta. Prvo je bio bioskop na otvorenom a 15. septembra 1923. otvore bioskop u sali. NJima u počast danas se svake godine u Bitolju održava Međunarodni filmski festival Braća Manaki.

peliospilos

Vidi ocjene Svi oglasi ovog oglašivača
Oglas objavljen
08.12.2016. u 11:45
Do isteka još
oglas istekao
Oglas prikazan
1259 puta

peliospilos

Vidi ocjene Svi oglasi ovog oglašivača